Канализацијата во струмичко Вељуса во завршна фаза, Јаневски најави канализации и во Банско, Балдовци и Баница (видео)

1367

Изведбата на канализациониот систем во струмичко Вељуса до крајот на годинава треба да биде годинава. Така изјави градоначалникот на Струмица Коста Јаневски кој заедно со претседателот на Советот Марјан Даскаловски извршија увид на работите. Јаневски информираше дека над 50 одсто од работите се завршени и работите течат според предвидената динамика.

Инвестиција е поддржана од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој со средства во висина од 16.500.000 денари, а учествува и општина Струмица со проект и друга поддршка. По населените места Дабиле и Просениково, ова е трет канализационен систем којшто се изведува во овој период во нашата Општина..

Канализациони системи ќе бидат изведени и во населените места Банско, Градско Балдовци и Баница.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.