Иселениците од струмичко организираат Печалбарска вечер со Јордан Митев во ,,Сонце’’ кај Колешино на 4-ти јануари

1874

Иселениците од подбеласичкиот регион од повеќе држави, во сабота на 4 јануари во ресторанот Сонце кај Колешино општина Ново Село, организираат печалбарска вечер каде ќе можат за празниците да се видат и забавуваат во очи на големиот хрстијански празник Божиќ. Станува збор за традиционална печалбарска вечер која се организира веднаш по Нова година со цел сите иселеници од струмичкито регион и пошироко на едно место да се забавуваат и да споделат спомени и искуства од родниот крај.

Според најавите, присутните ќе ги забавува фолк пејачот Јордан Митев кој е познат како човек кој прави големи забави, бидејки освен што пее, свири и на повеќе традиционални инструменти. На неговиот реперотар ќе бидат песни од неговиот репертоар кои се добро познати за нашиниците во дијаспората. Картите се пуштени во продажба под мотото ,,За празниците да се видиме’’ и тоа на 4 јануари.

Инаку Митев пред некој месец го објави својот нов сингл насловен како Роден крај

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.