Нови 3 лица од Струмица и 5 од Радовиш позитивни на Ковид -19, во земјава 96 новозаболени и 10 починати

1819

Во последните 24 часа се направени 724 тестирања, а регистрирани се 96 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 24, Куманово 6, Штип 24, Прилеп 1, Тетово 7, Струга 9, Битола 1, Охрид 6, Гостивар 4, Струмица 3, Крива Паланка 1, Радовиш 5, Кочани 2, Свети Николе 3

Според информациите од Центарот за јавно здравје од Струмица новозаразените се  три лица на Струмица на возраст од 24, 32 и 55 години. Станува збор за лица кои доега немале контакти и не се поврзуваа со досегашните кластер. Извршено е епидемиолошко мапирање на нивните контакти во Струмица и ќе се превземат сите мерки како што налагаат процедурите.

Од почетокот на пандемијата  во Струмица се евидентирани 32 случаи од кои  две лица се починати, 15 се оздравени а 15 се активни кажаа од Центарот

Инаку во последните 24 часа починале 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.