За да се промовира квалитетот на Огражденскиот компир, во Ново Село се одржа Компиријада (ФОТО)

4887

Под покровителство на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство, Општина Ново Село ја организираше првата компиријада со цел да се испромовира подогражденскиот есенски компир од атарите на Стиник Барбарево Бадилен и Бајково.

Манифестацијата се одржа на пазарот во Ново Село каде беа презентирани стотина специјалитети а добар дел од земјоделците го изложија своето производство за продажба.

,,Граѓаните уживаа во вкусните специјалитети од компир од вредните раце на домаќинките од Општина Ново Село, добро вино, весела атмосфера благодарение на Гала Бенд и секако полни срца гордост по настапот на КУД Јане Сандански. Компирот произведен на Огражден во атарот на Стиник е еден од најквалитетните во Македонија,, објави градоначалникот Ѓорге Божинов

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.