Заев задоволен од градоначалниците на Богданци, Валандово, Дојран, Конче и ќе ги поддржи за нов мандат

3123

Зоран Заев како лидер на владеачката СДСМ е задоволен од работата на одредени градоначалници и како што кажа ќе ги поддржи да се кандидати на партијата и за следните локални избори. Одговарајки на новинарски прашања тој кажа дека добар дел од актуелните градоначалници имаат големи шанси повторно да бидат во тркат за градоначалник на изборите наесен при што спомна дека е исклучително задоволен од работата на градоначаниците на Валандово, Богданци, Дојран, Конче и како лидер на партијата ќе застане зад нивните кандидатури за нов мандат

,, Ние ќе излеземе со најдобрите кандидати. Јас како претседател на СДСМ лично ќе застанам зад неколку кандидати, што секако не мора да значи дека ќе биде конечна одлука, бидејќи ние имаме јасни статутарни определби како тоа се прави. Но, сум исклучително задоволен од градоначалникот на Валандово, на Дојран, на Богданци, Демир Капија, Конче, Кочани, новиот градоначалник на Штип, Старо Нагоричани, Крушево, Маврово Ростуше и сигурно има и други општини. Ова го кажувам за да испратам порака да продолжат добро да работат, но и оние што не ги споменав, да си гио завршат своите работи и програмски ветувања,, кажа Заев

Инаку постапката за поднесување кандидатури за градоначалник на СДСМ за следните локални избори ќе почне во мај а конечната одлука ќе ја имат органите на партијата

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.