Жители на Гевгелија, Струмица и Валандово меѓу најбогатите во земјава за 2018 по бруто приходи но и од земјоделие, соопшти УЈП

5255

Според остварените бруто приходи во 2018 та година, во 10 те најбогати граѓани во земјава се и жители на Гевгелија и Струмица соопшти УЈП од каде не прецизираа колкави им биле бруто приходите во 2018 на овие граѓани ниту пак го соопшти нивниот идентитетот. Директорката на УЈП Сања Лукаревска соопшти дека најбогатитот жител во земјава е скопјанка која во 2018 пријавила бруто приход од 17 милиони евра. Вториот е со околу 8 милиони евра а во Топ 10 те граѓани со нависоки бруто приходи се и жители од Гевгелија , Струмица и Тетово

Според УЈП најмногу бруто приход од продажба на сопствени земјоделски производи има во јужниот регион. Гевгеличанец пријавил дека остварил приходи од  приближно 410 илјади евра додека пак жител – земјоделец од Валандово од продажба на земјоделски производи остварил приход од 323 илјади евра во 2018 година

Како што истакна директорката на УЈП Сања Лукаревска најголеми бруто плати исплатена имало во здравството но и во секторот трговија со тутун, комјутерско програмирање, аптеки , градежништво

Повеќе на следниов ЛИНК

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.