Едно лице е лишено од слобода по вчерашниот напад на полицаец кој го регулирал сообраќајот по направена сообраќајка на пат

1533

Едно лице е лишено од слобода и задржано во СВР Струмица по вчерашниот инцидент на булеварот Гоце Делчев, кога при увид на сообраќајна незгода и регулирање на сообраќајот, вербално нападнал полицаец. Како што информираше полицијата  станува збро за 50 годишно лице од населеното место Добрејци кој како сопатник во патничко моторно возило Опел зафира упатувал навредливи зборовои кон службените лица при што турнал еден полицаец

,,Во моментот додека полициските службеници вршеле регулирање на сообраќајот од страна на  совозач во ПМВ “Опел Зафира“, ТК (50) од с.Добрејци, биле упатувани навредливи зборови према полицискиот службеник а во еден момент и со раце бил турнат.  Со ваквото дејствие го попречил  полицискиот службеник во извршување на службеното дејствие “регулирање на сообраќај при сообраќајна незгода на пат“. Лицето е лишено од слобода и задржано во просториите на СВР-Струмица. Се работи на целосно расчистување и документирање на настанот,, стои во известувањето од струмичката полиција

Инаку инцидентот се случил кога вчера попладне на булеварот Гоце Делчев се случила сообраќајка межу патничко возило Рено Канго управувано од М.Т. од Падареш радовишко и моторцикл Ходна со италијански регистарски ознаки управвувано до С.Б. од Моноспитово каде моторциклистот се здобил со повреди и бил префрлен во болница

Сообраќајка на излезот од Струмица, при увидот нестрпливи возачи сакале да поминат и вербално ја нападнале полициската екипа

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.