До 300 евра ќе дава државата ако вградите плински уред во возилата, ќе добијат првите 900 граѓани

1824

Граѓаните кои ќе вградат плински уред во возилата ќе може да добијат субвенција од Министерството за економија во висина до 300 евра. Станува збор за владина мерка со која се очекуваа да се намалат возилат на нафтени деривати а со тоа и да се намали  аерозагадувањето во државата. Со ребалансот на буџетот за оваа намена се одвоени 15 милиони денари или 250.000 евра. Тоа значи дека субвенции ќе има за 900 пријавениграѓани чии возила не се постари од 2005 година

„За да добијат субвенции, сопствениците на возила произведени од 2005 година па наваму откако ќе го вградат уредот треба да се упатат во Техничка служба која ќе ја констатира преправката и потоа да се пријават во Министерството за внатрешни работи. МВР треба да издаде нова сообраќајна во која е евидентирана преправката, односно дека е монтиран плински уред. Постапката од моментот на доѓање во техничката служба до издавњето на новата сообраќајна дозвола не трае повеќе од 2 до 3 дена“, рече министерот Крешник Бектеши.

За добивање субвенција, до Министерството за економија треба да се поднесе фискална сметка со сметкопотврда или фактура, копија од сообраќајната дозвола за возилото заверена на нотар во која е евидентирана промената, фотокопија од лична карта и број на трансакциска сметка.Огласот ќе трае 30 дена и ќе се одвива по принципот прв дојден, прв услужен.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.