Горан Пандев избран за делегат во ФФМ од страна на ОФС Струмица заедно со Гоцевски и Коцев

3106

Поранешниот капитен на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев е избран за делагат во Собранието на ФФМ од страна на ОФС Струмица. Неговото име дојде како предлог од ФК Академија Пандев за кого гласаа сите пристуни на годишното отчетно собрание на Општинскиот фудбалски сојуз во Струмица  на кое преку видео врска беше приустен и струмичкиот интернационалец кој е жесток критичар на работата на актуелното раководство на ФФМ .

Освен Пандев за делегати во Собранието на ФФМ се избрани и Ѓорги Гоцевски -претседател на општинскито сојуз и Ванчо Коцев од ФК Плачковица. Нивните мандати  треба да бидат верификувани од страна на Федерацијата за да може да учествуваат на мартовското годишно собрание но и да биде укината суспензијата на судиите, делегатите и контролорите кои доаѓаат од ОФС Струмица

ОФС Струмица лани не избра делегати за ФФМ не предложи член во УО ниту пак му даде поддршка на актуелниот прв човек на Федерацијата Сејдини. Тогаш кажаа дека мора да се усогласи Статутот на Федерацијата согласно Законот за спорт за да се слушне гласот и на клубовите кои го креираат првенството. Изразија револт и што ОФС Струмица како најмасовен и најорганизиран општински фудбалски сојуз нема ниту еден преставник во органите на одлучување.

Од таа причина цела година над 20 судии, делегати и контролори од ОФС Струмица не се дел од мак фудбалот како казна што струмичани лани го бојктираа изборното собрание на ФФМ. На годишното Собрание на ОФС Струмица од 47 беа пристуни 38 делегати кои дадоа зелено светло за извештаите поднесени од страна на раководството

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.