Вработени од Општина Конче и ЈП Лакавица засеа 500 багреми на свлечишта на патот Конче – Радовиш (фото)

390
Градоначалникот на Конче Златко Ристов најави дека ќе се садат дрвца и на други локации во општината

Вработени од Општина Конче и Јавното комунално претпријатие Лакавица  денеска  пошумуваа локации каде има свлечишта покрај патот Конче-Радовиш. Како што не информираше градоначалникот Златко Ристов засеани се околу 500 парчиња багреми кои во иднина треба да го намалат ризикот од појава на свлечишта покрај патот. Целата акција е со поддршка на МЗШВ и Боров Дол посочи градоначалникот Ристов кој најави и други акции на пошумување.

,,Денес на овој прекрасен празник “Свето Благовештение-Благовец” во организација на општина Конче и ЈПКД Лакавица засадивме 500 багреми на свлечишта од регионален пат Конче-Радовиш. Со тоа продолжуваме со грижата спрема животната средина, а набрзо ќе бидат засадени повеќе дрвца на различни локации со што ја оплеменуваме природата во општина Конче. Настанот беше поддржан од МЗШВ , рудникот за бакар Боров Дол и акцијата Генералка викенд,, ни изјави градоначалникот на Конче Златко Ристов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.