Во недела „Дојран Гурман Фест“ со многу кулинарски специјалитети и забава со Благица Калева

2156

Општина Дојран во недела ќе ја организира манифестацијата „Дојран Гурман Фест“ со која и официјално ќе се крене завесата на новата туристичка сезона во ова место. Станува збор за манифестација која има за цел да го презенетира кулинарското богатство на Дојран со големиот број традиционални специјалитет во кои доминира дојранската риба. Гурман фест годинава се планира да се одржи на градскиот пазар во Нов Дојран во недела со почеток во 20 часот кога ќе бидат презентирани голем број

,,Овој фестивал е прослава на нашето богато кулинарско наследство и на енергичната музика, спојувајќи го најдоброто од дојранските традиционални деликатеси и мелодичниот фолк ритам. Не би сакале да го пропуштите ова незаборавно искуство!Уживајте во прекрасните вкусови на дојранските специјалитети, додека вештите домаќинки од Дојран и дојранско ги покажуваат своите кулинарски способности и моќи.Фестивалот ќе биде празник и за вашите уши. Подгответе се да заиграте со нашата фолк ѕвезда, Благица Калева, да уживате во ритамот на музичките изведби во живо со талентирани локални изведувачи,, стои во поканата на градоначалникот Анго Ангов и Општина Дојран

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.