Блокотехна преку Гостивар ќе атакува на КУП титулата – Кожув немоќен пред МЗТ

2313

Познати се полуфиналните двојки од кошаркарскиот КУП на Македонија што се одржува во Гевгелија. Тимот што ја освои балканската БИБЛ лига, гевгелискиот тим Блокотехна немаше проблем во четвртфиналето против Охрид АВ. На свој терен и пред своја публика убедливо ги совладаа охридските кошаркари  со 115:68 во натпревар во кој гевгеличани имаа постојано контрола на резултатот.

За разлика од Блокотехна, гевгелиски Кожув немаше среќа. Не успеа да му парира на МЗТ Скопје кој славеше со 89:62. МЗТ во полуфиналето ќе игра со Работнички. Една од овие две екипи ќе игра за КУП титулата

Блокотехна за противник во полуфиналето ќе го има Гостивар кој славеше против Фени со 88:81. Имајки во предвид силите и квалитетот гевгелискиот состав има одлични шанси да игра за КУП титула

Мечот Блокотехна-Гостивар се игра на утре (13.04 )во салата ,,26 април’’ во Гевгелија  со почеток во 17:30 часот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.