Асфалтирана обиколницата во Радовиш која ги поврзува патните правци со планината Плачковица

518

Завршија градежните работи за изградбата на локален пат – обиколница во должина од 905,66 м во општина Радовиш, кои се дел од проектот „Туризмот – иднината на регионот“.Имплементатор на проектот е Центар за развој на Југоисточниот плански регион плански регион во партнерство со Општина Радовиш.

Изградбата на локалниот пат во должина од 905,66 м, кој ќе ги поврзува сите патни правци со планината Плачковица е од особено значење за развој на селскиот и планински туризмот во овој дел од регионот. Проектот е со вкупна вредност од 8.635.024,00 денари, финансиран од Бирото за рамномерен регионален развој и сопствено финансиско учество на Општина Радовиш. Изведувач на градежните активности беше ДПТУ „Стоименов“ ДООЕЛ Кочани.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.