Kонтрола во дискотека во Струмица – детектирани повеќе неправилности во работењето, соопшти МВР

746

Полицијата со тимови од Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат, по претходно изготвен план синоќа извршиле контрола на повеке угостителски објекти во земјава меѓу кои и во дискотека во Струмица. Како што соопшти МВР во дискотеката во Струмица се детектирани повеќе неправилности во работењето.

,,Така, меѓу другото, констатирано е постоење на неевидентиран готовински промет во висина од над 125.000 денари, потоа работа на лица кои не биле пријавени согласно ЗРО, потоа прекршувања по основ на Законот за угостителска дејност, и по целосно документирање против правното лице и одговорните лица во правното лице ке бидат изречени соодветни санкции. Од страна на полициските службеници беа извршени 16 проверки на идентитет, 12 прегледи на лица, а затекнати се и 10 малолетни лица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.