дома тагови МЗШВ

таг: МЗШВ

Пуштени парите за субвенции на лозарите, исплатени околу 583 милиони денари – информира МЗШВ

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, денеска на сметките на 15.784 лозари им исплати  582.841.911,00  милиони денари, информира МЗШВ на својата...

Формирањето техничка Влада нема да ја закочи исплатата на субвенциите, вели министерот за земјоделство Димковски

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски на завчерашната прес-конференција на која истакна дека паралелно со првенствената цел на техничката Влада да се...

МЗШВ издава земјиште во Струмица, Гевгелија, Валандово, Радовиш за кое земјоделците сметаат дека е слободно и сами ќе покренат...

Течат јавните повици на МЗШВ за издавање под закуп земјоделско земјиште во државна сопственост во општините Струмица, Валандово, Гевгелија и Радовиш за кои земјоделците...

Министерот Димковски на средба со тутунарите во Конче, најави дека целокупното производство со тутун ќе биде откупено

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, на барање на тутунопроизводителите од Општина Конче, заедно со градоначалникот Благој Илиев, остварија средба на која...

Од последниот повик ниту еден млад земјоделец од Југоистокот нема да добие 10 илјади евра оти апликациите не биле...

Од последниот повик „Помош за млади земјоделци за започнување на земјоделска дејност’’ средства во висина од 10 илјади евра нема да користи ниту еден...

МЗШВ најави изградба на откупно дистрибутивен центар за зеленчук во Струмица преку проект на Светска Банка

,,По успешните преговори со Светска Банка за проектот ,,Модернизација на земјоделството’’ во вредност од 46 милиони евра, во кој како главна компонента се два...

Почна повратот на персоналниот данок на земјоделците кои лани имале приходи од продажба, ќе се исплатат 80 милиони денари

Управата за јавни приходи започнa со исплата на повратот на персоналниот данок на доход за земјоделците. Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски...

Кои државни земјишни парцели од над 3 хектари се издаваат под закуп во Струмица, Гевгелија и Валандово и по...

Во рамките на вториот инвестициски оглас за доделување на државно земјоделско земјиште под закуп, МЗШВ ги објави локациите и големините на парцелите. Станува збор...

Ќе се гради систем за наводнување на областа Чаушица кај Дрвош и Хамзали општина Босилово

Европската комисија  го објави огласот за избор на изведувач на градежните работи за изградба на три системи за наводнување во земјава и тоа за...

Трајан Димковски од Куманово ќе биде нов министер за земјоделство, досега беше шеф на кабинетот на Николовски

Трајан Димковски од Куманово ќе биде новиот министер за земјоделство шумарство и водостопанство. Димковски досега беше шеф на кабинетот на министерот од овој ресор....

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Јапонија и понатаму ќе го помага македонското здравство, кажа амбасадорот Севада...

Aмбасадорот на Јапонија во земјава Хиронори Савада беше во посета на општина Гевглеија каде пред една година донираа нов рентген апарарат вреден 60 698...