дома тагови МЗШВ

таг: МЗШВ

Тече аплицирањето за субвенции за предадена зелка но и градинарски и овошни култури во производни капацитети

Сите земјоделци кои оваа година произвеле и предале градинарски и овошни култури, во преработувачки капацитети од денеска до 25 –ти декември ќе може да...

Подрачните на МЗШВ во Струмица, Радовиш, Валандово и Гевгелија ќе работат и викендов за прием на барања за субвенции

Рокот за поднесување за барања за пријавување за субвенции за Програмата за директни плаќања за 2020 година, истекува на крајот на месецов, односно 31.07.2020...

Од понеделник земјоделците може да точат зелена нафта на картичка, тие што немаат стасаа новите во ПЕ на МЗШВ

Земјоделците кои досега имаа картички и користеа зелена нафта, од понеделник повторно може да точат еуродизел на бензинските на Макпетрол. Вака најавија минситерот за...

До крајот на јули електронски ќе се аплицира за добивање субвенции, помош ќе даваат и ПЕ на МЗШВ

Почна аплицирањето за добивање субвенции за земјоделството, а крајниот рок за доставување на барањата е до 31 јули. Заради корона кризата подоцна од вообичаениот...

МЗШВ: Од утре се укинува забраната за движење во шума и шумско земјиште

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, на барање на ЈП „Национални шуми“ ја отповика забраната за движење во шума и шумско...

Се воведува забрана за движење во шумите од 6 до 20 часот, тие што ќе се затекнат ќе добијат...

Поради зголемената опасност од појава на пожари на отворен простор, МЗШВ  по барање на ЈП „Национални шуми“, воведува  забрана за движење во шума и...

Јагнињата од Југоистокот останаа непродадени пред Велигден, сточарите реагираат и на ниските откупни цени

Сточарите од струмичко Самуилово на мака, бидејки јагнињата им останаа неоткупени  а немаат услови и можности да ги прошират своите стада. Петре Митрев кој...

Откупната цена на зелката до 20 ти април да не падне под 15 денари – ќе има инспекциски контроли,...

Откупната цена на зелката до 20-ти април ќе биде минимум 15 денари за килограм, односно до овој термин да не се откупува под ова...

Во услови на затворени зелени пазари, МЗШВ со апликација ,,Понуда-Побарувачка’’ за тргување со произведените количини

Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство на земјоделците и откупувачите им ја понуди апликацијата  ,,Понуда-Побарувачка’’ преку која ќе може да тргуваат со понудените и потребните...

Пуштени субвенциите и за градинарите – исплатени се близу 255 милиони денари на околу 12 илјади земјоделци

Денеска се исплатија близу 255 милиони денари субвенции на 11.828 земјоделци, за мерката за директни плаќања за градинарско производство во контролирани услови за пиперки,...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Јапонија и понатаму ќе го помага македонското здравство, кажа амбасадорот Севада...

Aмбасадорот на Јапонија во земјава Хиронори Савада беше во посета на општина Гевглеија каде пред една година донираа нов рентген апарарат вреден 60 698...