Јаневски повторно претседател на Советот за развој на Југоисточниот плански регион, кој во 2020 ќе има 580 илјади евра...

Првиот човек на општина Струмица градоначалникот Коста Јаневски повторно е избран за претседател на Советот за развој на  Југоисточниот плански регион. Тој едногласно ја...

Центарот за развој на Југоистокот набави 23 агро-метео станици за сите 10 општини со кои фармерите ќе добиваат прогнози...

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион склучи договор со виничката фирма ,,Фуд-Агро'' за набавка на 23 Агрометеоролошки станици во вредност од 75 илјади...

Во Конче се гради првата спортска сала, вложуваме во развојот на младите и нивното образование, вели градоначалникот Илиев

Изградбата на спортската сала во Конче која стартуваше летово тече според предвидената динамика информираат од општина, од каде истакнуваат дека изведувачот ,,Гранит’’ ги реализира...

Конче во соработка со УНДП набави нов трактор со приколка и 860 канти за отпад кои ќе бидат бесплатно...

Општина Конче во соработка со УНДП преку проектот “Подобрување на општинските услуги” обезбеди 860 канти за отпад за секое домаќинство кои ќе ги добијат...

Општините од Југоистокот ќе избираат модел за управување со отпадот и изградба на регионалната депонија

Југоисточниот регион  одново ја почнува постапката за регионално управување со отпадот откако пред пет години поранешните градоначалници не го потпишаа договорот со австриската Аса...

Видео: Премиерот Заев за Денот на рударите во Бучим Радовиш – Работиме на унапредување и развој на рударскиот сектор

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од министерот за здравство, Венко Филипче денеска присуствуваше на настан на којшто се одбележуваше...

Во Конче ќе има ноќен турнир во мал фудбал со награден фонд од 250 илјади денари – почна пријавувањето...

Во организација на ФК ,,Серта'' од Конче а под покровителство на Советот и градоначалникот на ова општина Благој Илиев, на шести септември ќе започне...

Риболовците на скопски Вардар најдобри на КУП Крап 2019 на Мантово кај Конче, струмичките Трофеј и Бистро веднаш зад...

По повод 10 годишниот јубилеј на СРРК Крап од Радовиш на езерото Мантово изминатиов викенд се одржа натпревар во спротски риболов во дисциплината ,,Пливка’’насловен...

Семејството Куртови од Германија со потекло од Конче, донираа возило на општината за потребите на народната кујна

Ајрула Куртов кој потекнува од Конче и неговата сопруга Габриела Куртов-Гудер, кои живеат и работат во Германија донираа возило на општина Конче за потребите...

За седум месеци, езерската населба Мантово во општина Конче ќе добие три улици и атмосферска канализација

До крајот на февруари идната година, сончевата езерска населба Мантово во општина Конче треба да добие патна инфраструктура но и канализациона линија. На распишаниот...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Макс со сервис му оддржа лекција на УГД Штип , Виктори...

Македонија Макс дојде до третата победа во првенството. На свој терен го надигра УГД од Штип во рамките на претпоследното коло од Првата женска...