Општина Конче во соработка со ЈП Лакавица набави минибуси за проектот “Превоз за секое дете”

Пристигнаа двата минибуси што Општина Конче во соработка со ЈПКД Лакавица ги набави за потребите на општината. Станува збор за возила со кои општинските власти...

ФА ,,Цветови’’ од Дедино општина Конче предизвикаа огромно внимание на фестивалот ,,Алегрија’’ во Шпанија со своите настапи

Силни аплаузи и овации предизвикале членовите на Фолклорниот Ансамбл ,,Цветови’’ од Дедино општина Конче при настапите на  интернационалниот фолклорен фестивал ,,Алегрија’’ во Шпанија. Нивните...

Играорци од ФА Цветови од Дедино општина Конче, ќе го презентираат македонскиот фолклор на Фестивал во Шпанија

Членови од Фолклорниот ансамбл ,,Цветови’’ од Дедино - општина Конче заминаа на фестивалот ,, Алегрија’’ во  Шпанија каде ќе го преставуваат македонскиот фолклор. Станува...

Санирани свлечиштата на патот до Конче, делницата доби нов асфалтен слој и е безбедна за учесниците во сообраќајот

Деновиве привршуваат работите околу санација на свлечишата на патот Радовиш - Конче после населеното место Дедино кои преставуваа опасност за сите учесници во сообраќајот....

Езерото Мантово кај Конче ќе добие патеки, урбана опрема, осветлување за да стане атрактивна езерска населба за туризам

Рехабилитација на патот брана Мантово – село Габревци во должина од 6.5 километри, мапирање и одбележување на две пешачки патеки од 3 километри, осветлување...

ЦГК: Гевгелија најтранспарентна во Југоистокот при објавување информации на своја иницијатива, како стојат другите општини ?

Општина Гевгелија е рангирана највисоко од општините од Југоистокот по индексот на активна транспарентност на истражувањето што го направи Центарот за граѓански комуникации, помогнати...

Василево, Босилово, Ново Село, Радовиш и Конче добија универзални ровокопачи за одржување патишта и чистење канали

Триесет општини денес добија механизација преку Проектот за подобрување на општински услуги-МСИП, кој го спроведува Министерството за финансии. Станува збор за десет ровокопачи во вредност од...

Општина Конче е пример за заеднички соживот, кажа градоначалникот Илиев – организирана Ифтарска вечера

Во пресрет на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам, градоначалникот на Општина Конче - Благој Илиев заедно со Советот на општината а во соработка со здружението...

Конче го реализира проектот ,,Пат до секоја нива’’ – се санираат полските патишта до сите површини

Општина Конче го реализира проектот ,,Пат до секоја нива’’ со цел да го олесни пристапот на жителите од ова општина до своите обработливи површини. ...

Јавните површини во Конче се оплеменуваат со цвеќиња и зеленило, за нив ќе се грижи ЈПКД ,,Лакавица”

Деновиве вработени  од ЈПКД ,,Лакавица'' од Конче почна со хортикултурно уредување на јавните зелени површини во општинскиот центар. Засадени се повеќе видови цвекиња на...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Џио Струмица со две пријателски победи против албанскиот Ерзени, три победи...

Одбојкарите на Џио Струмица и во вториот пријателски меч против албанскиот состав Ерзени забележа победа. Во спортската сала Парк струмичани викендов одиграа два тест...