Кај брана Мантово приведен криумчар на мигранти – во возилото превезувал 13 мигранти

Синоќа кај брана Мантово општина Конче, полициски службеници од Радовиш привеле 38 годишен жител од Штип кој во своето возило ,,фолсфаген туарег'' превезувал 13...

Кај крстосницата кон Конче и брана Мантово во возило пронајдени девет мигранти

Полициски службеници од станицата во Радовиш вчера пронашле мигранти во патничко моторно возило марка ,,санг јонг''. Како што стои во соопштението од полицијата станува...

Три лица од Конче, Бучим и Кочани приведени а две возила одземени, МВР се сомнева дека кримучареле мигранти

Радовишката полиција синока на патот од брана Манотово кон крстосницата за Неготино приведе три лица од Конче, Бучим и Кочани за кои се сомнева...

Радовишката гимназија и Конче ќе имаат пониски сметки за струја оти ја произведуваат со фотонапонски панели

СОУ ,,Коста Сусинов’’ од Радовиш и  Општина Конче треба да добиваат до 60 одсто пониски сметки за потрошена електрична енергија откако, изминативе две години...

Мета: Само пет општини во Југоистокот имаат инспектори за животна средина

Повеќе од половината општини во земјава немаат инспектор за екологија. Останатите имаат по еден, а ретко некоја општина и двајца инспектори за животна средина....

Во Гевгелија, Дојран, Валандово и Конче со над 370 илјади евра ќе се збогатува туристичката понуда

Околу 23 милиони денари или нешто повеќе од 370 илјади евра ќе се инвестираат во општините Гевгелија, Дојран, Валдново и Конче во рамките на...

Амабасадата на САД донираше опрема за Доброволното противпожарно друштво во Конче (фото)

Амбасадата на САД предводена од амбасадорката Кејт Мари Брнз донираше опрема за лична заштита на членовите на Доброволното противпожарно друштво Општина Конче. Станува збор...

Златко Ристов прогласи победа во општина Конче, ДИК ги објави првичните резултати

Златко Ристов од ВМРО ДПМНЕ ќе ја предводи општина Конче во наредните четири години откако во вториот изборен круг прогласи победа. Според првичните информации...

Во Василево, Конче и Ново Село ќе има втор круг за градоначалник

Според првичните информации кои доагаат од пaртиските штабови на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ од Василево, Конче и Ново Село, во овие општини најверојатно ќе...

ИЈЗ: Во Југоистокот најмалку вакцинирани против ковид-19 има во Струмица а најмногу во Гевгелија

Според последните податоци што ги објави Инситутот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 26 ти септември во земјава со една доза на вакцина против...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва поскапуваат горивата на бензинските, РКЕ ги објави новите повисоки...

Од полноќ поскапуваат бензините од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за...