Привeдено лице од струмичко Василево – кај него и во неговиот дом пронајдена дрога, соопшти МВР

На 17.07.2024 во 19.00 часот во село Василево, струмичко, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Т.М.(39) од село...

Теа Ангелова ученичка во „Гоце Делчев“ Василево ја доби стипендијата Борис Трајковски за школување во НОВА !

Теа Ангелова од Радичево деветоодделенка при ООУ Гоце Делчев од Василево е една добитничките на стипендијата Борис Трајковски - Нова за четиригодишно школување во...

Ученици од Гоце Делчев од Василево и средношколци од Гевгелија – наградени за најдобри медиумски производи ! (ВИДЕА)

Учениците од ООУ Гоце Делчев од Василево - членови на медиумскиот клуб ,,Новинарски омнибус“ ја понесоа втората награда за најдобар медиумски производ на конкурсот...

Три лица повредени во сообраќајка на три возила на раскрсницата кон Градашорци на патот Струмица – Радовиш

Три лица се полесно повредени попладнево во сообраќајката што се случи кај раскрсницата кон Градашорци на патот Струмица -  Радовиш. Сообраќајката се случи попладнево околу...

Домаќинствата кои живеат кај Домот на културата во Василево може да се приклучат на изградената фекална канализација

Жителите од општинскиот центар Василево кој живеат околу Домот на културата може да се приклучат на изградениот крак од фекалната канализација  К1 кој се...

Крстев од струмичко Ангелци со ,,застава 101“ старо половина век, тргна за Лондон за фото сесија пред кралската палата...

Животот е краток за возење досадни автомобили. Вака објави 40 годишниот Драган Крстев од населеното место Ангелци струмичко кој тргна со ,,застава 101’’ старо...

Училиштето од Нова Маала доби дигитална опрема, градоначалникот на Василево најави и кабинет по информатика

Една смарт табла и десет лап-топ компјутери е новата дигитална опрема во ООУ “Атанас Нивичански“ со која ова училиште го модернизира образовниот процес. Според...

Во Василево ќе се гради фекална канализација, општината склучи договор за изградба на крак од 753 метри

Наредниов период во општинскиот центар Василево треба да отпочнат градежните работи за изведба  на линија со фекална канализација од 753 метри.  Општината склучи договор...

Општина Василево гради улица во Добрашинци во должина од 420 метри, ќе има и каналско корито со цевасти пропусти

Во населеното место Добрашинци деновиве започна изградбата на една од улиците која води од мостот на влезот во селото, преку опфатот на селото па...

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена марихуана а признал дека има и дома !

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Разнопромет АС – Струмица со ,,Роденденска недела“ и попуст на 40...

Од 22 до 27 јули струмичката компанија Разнопромет АС ја спорведува традиционалната „Роденденска недела“ при што нуди попуст на околу 40 илјади артикли кои...