19 новозаболени од ковид-19 во Струмица, Радовиш, Валандово и Гевгелија, бројот на активни во Југоистокот 234

1088

Двајца пациенти починаа, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во изминатите 24 часа во земјава, соопшти Министерството за здравство. Според ковид статистиката има 19 новозболени и во Југоистокот и тоа во Струмица 9, Радовиш 6, Валандово 3 и Гевгелија 1

Паралелно Институтот за јавно здравје бележи 158 оздравени пациенти меѓу нив 14 од Струмица и по еден од Радовиш, Валандово и Гевгелија.

Со новите 19 новозаболени во Југоистокот вкупната бројка на активни случаи изнесува 234 лица

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

  • Гевгелија 126, активни 40 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 251, активни 149
  • Радовиш 85, активни 21
  • Валандово 35, активни 24

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.