Пандевци поразени од штипска Брегалница на стартот на првенството (видео од головите)

528

Фудбалерите на Академија Пандев со пораз го започна новото прволигашко првенство. На свој терен потфрлија во дуелот со штипска Брегалница која од Струмица замина со победа од 2:1 и ги освои првите три бода. Гостите беа далеку поубедливи на стадионот Благој Истатов иако домашните поведоа во 16 тата минута преку Душан Јотовиќ.

Брегалница до победата дојде откако Додев во 58 минута а потоа и Александар Ристовски во 62 минута биеа прецизно во мрежата на Јовановски.  Домаќините се обидоа до крајот на мечот да дојдат до израмнување но не успеа по втор пат да ја затресат мрежата на Шкекиќ.