Ќе се реконструира патот од Добрашинци до Нова Маала, Општина Василево склучи договор со МЛС

547

Ќе се реконстурира патниот правец од Добрашинци до центарот на Нова Маала. Првиот човек н аопштина Василево Славе Андонов денеска го потпиша договорот со Министерството за локална самоуправа со кој се обезбедуваат 11 милиони денари за реализација на овој патен правец во должина од 1016 метри.

„Општина Василево продолжува да се развива. Реализирање на ветените проекти како Градоначалник , се и остануваат мој приоритет. Општината мора да се стабилизира финансиски, но во ниту еден момент проектите нема да престанат. Денес е голем ден за населените места Нова Маала, Добрашинци, Висока Маала , Чанаклија. Ветивме и ќе го реализираме патот од центар на Добрашинци до центар на Нова Маала. Капитален проект од големо значење за овој дел од општина Василево“, напиша на својот ФБ профил, https://www.facebook.com/slave.jemi градоначалникот на општина Василево Славе Андонов.

Договорот е потпишан со Министерството за локална самоуправа на РСМакедонија. Вредноста на Договорот е 11 000 000 денари а должината на улицата која ќе се реконструира изнесува 1016 метар.

„Со оглед на тоа што градежната сезона веќе е започната, а и согласно одредбите во Договорот, работите на терен треба да започнат во најбрзо време. Вложувањата во патната инфраструктура се на агендата на општина Василево. Продолжуваме уште повеќе и уште подобро за модерна општина Василево“, потенцира градоначалникот Андонов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.