Јавните површини во Конче се оплеменуваат со цвеќиња и зеленило, за нив ќе се грижи ЈПКД ,,Лакавица”

1895

Деновиве вработени  од ЈПКД ,,Лакавица” од Конче почна со хортикултурно уредување на јавните зелени површини во општинскиот центар. Засадени се повеќе видови цвекиња на површините покрај главните улици во Конче а според најавите акцијата ќе продолжи и во останатите населени места од ова општина. Како што не информираше градоначалникот на Конче Благој Илиев, акцијата е дел од програмата за одржување на јавните зелени површини и паркови на општина Конче за 2019 година за што од Буџетот се планирани 150 илјади денари

,, Засадени се над стотина разновидни цвеќиња на јавните зелени површини поркај главните улици во централното подрачје на општинскиот центар а според програмата ќе бидат засадени и во останатите населени места. Ќе бидат хортикултурно уредни со цвекиња и зеленило сите урбани простори кои што се од јавен карактер вклучувајки го тука и дворот на манастирот Св ,,Стефан” во Конче. Сето тоа е предвидено во програмата донесена од Советот. За овие површини ќе се грижи ЈПКД Лакавица но еве упатувам апел до сите граѓани на општина Конче да се грижат за овие јавни зелени повшрини,, ни изјави градоначалникот на Конче Благој Илиев

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.