Штип УГД ја прекина доминацијата на ОК Струмица – Куп титулата во Штип, за струмичани сребро !

478

Одбојкарите на Струмица не успеа да дојдат до 10 тата КУП титула откако во финалето беа  поразени од Штип УГД со 3:2 во сетови. Одбојкарите од Штип ја прекина доминацијата на струмичани кои со години ја освојуваа двојната круа а оваа сезона не знаеа за пораз. Единствениот го претрпеа токму во големото КУП финале  со што мораа да се задоволат со сребрo.

Избраниците на Кире Ричлиев одлично го отворија мечот добивајки го првиот сет но штипјани не се предадоа кои израмнија на 1:1. Така беше и во следните два сета по што се играше тај брејк. Во  петиот сет Штип направи предност од 4 поени 10:6 по што струмичани направија серија од 7-2 (13:12). Но како да застанаа тука. Штип УГД успеа да го сврте резултатот и слави 15:12 за конечни 3:2.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.