ЦУК Струмица доби ново теренско возило со опрема за ноќни операции и рано откривање шумски пожари (ФОТО)

722

Денеска  во дворот на Регионалниот ЦУК Струмица, во присуство на директорот на ЦУК, заменик Директорот, националните партнери во проектот Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, како и вработените во РЦУК Струмица, се изврши примопредавање на возило FORD KUGA ST X LINE со ИКТ опрема за ноќни операции добиено од реализација на Проект за ефикасно откривање и управување со шумски пожари со цел зголемување на подготвеноста и размена на практики со Грција („еФИДАР“ – eFIDAR)

Конкретно, преку реализирање на проектот за рано откривање на пожари и нивно движење за превенција и справување со катастрофи eFIDAR, со финансиска помош од ИНТЕРРЕГ ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Грција – Република Северна Македонија, 2014-2020, се изврши примопредавање на набавеното теренско возило FORD KUGA ST X LINE со ИКТ опрема за ноќни операции.

Основната цел на ова возило а врз основа на надлежностите и задачите како и следење на состојбите со пожари возилото преку GPS, е планирано да биде поврзано со дроновите и Командниот центар во Струмица заради ефикасно рано откривање на шумски пожари, со зголемена прецизност, намалување ниски стапки на лажни аларми и способност за 24/7 работа што ќе го покаже потенцијалот на ваквата иновативна технологија којашто ќе придонесе кон рано предупредување за ризик од катастрофи од шумски пожари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.