Христос воскресна! Навистина воскресна! – Православните верници го празнуваат Велигден

3770

Христос воскресе, навистина воскресе е поздравот со кој Христијаните во наредните три денови ќе се отпоздравуваат меѓу себе ширејќи ја веста за победата на Спасителот на животот над смртта. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква.

Овој празник е спој на верата и традицијата, а почнува на Велики четврток уште пред изгрејсонце кога домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца.

(Црквата ,,Св. Григориј Палама и Димитриј ’’ во Струмица)

Поздравувајќи се, првиот ја соопштува веста за Христовото воскресение, додека вториот ја потврдува, а всушност и двајцата ја исповедуваат својата вера во Воскресението. Оваа практика и до ден денес е запазена во Светото Послание, па верниците со овој поздрав се поздравуваат се до Вознесението Христово, Спасовден.

Црвената боја има симболика на победа. Нејзиното значење на овој голем Христијански празник е дека Господ Исус Христос со своето воскресение ја победил смртта.

( Верници во дворот на Црквата Св. Григориј Палама и Димитриј)

Се вели дека Марија Магдалена наскоро по Христовото вознесение (Спасовден) го напуштила Ерусалим и тргнала по светот да го проповеда Евангелието. Таа го посетила римскиот император Тивериј раскажувајки му за Господ Исус Христос најнапред му подарила едно црвено јајце и го поздравила со зборовите Христос Воскресе.

Следејќи го нејзиниот пример, првите Христијани започнале да си подаруваат црвени јајца на празникот Велигден и притоа да се поздравуваат Христос Воскресе – Вистина Воскресе!

( Премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица кршеа велигденски јајца во дворот на ,,Св Григориј Палама и Димитриј’’ )

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.