Хаџиевски си замина од Беласица- сфатил дека не може повеќе да помогне но тврди Беласица има шанси за опстанок

2405

ФК Беласица повторно остана без тренер и тоа во последните 8 првенствени кола кога струмичките сино бели треба се изборат за опстанок во Првата лиа. Тој во струмичка Беласица дојде како спортски директор во пролетниот дел од шампионатот по што го превзеде кормилото на синобелите.

Но работите не се поместија. Беласица не успеа да се одлепи од дното на прволигашката табела. Доживеа и елиминација од КУПОТ а по поразот од Силекс и ремито со Победа на домашен терен, Ѓоко Хаџиевски во договор со раководството на клубот одлучи да си замине

,,Анализирав и сфатив дека не можам да помогнам повеќе, како да ја немаше потребната „хемија“. Беласица има заостаток од само четири бода, на осум кола до крајот и реално има најдобар распоред, па има реални шанси за опстанок. Јас не учествував во селекцијата на играчите и во подготовките, се сменија повеќе тренири за кус период, па на повик на претседателот на клубот се обидов да помогнам најпрвин како директор, а потоа и како тренер, но увидов една битна работа, а тоа е дека во моментов не можам да направам нешто повеќе,, истакна Ѓоко Хаџиевски за порталот „Дерби“.

Беласица ова сезона ја почна со Цицмиловиќ, па дојде Марјан Живковиќ кој тимот го водеше до Нова година по што доби отказ пред се заради слабите резултати. Проелтниот дел од првенството Беласица повторно ја превзеде Цицмиловиќ но за кусо по што како кормилар стана Хаџиевски

По 28 одиграни кола, Беласица се наоѓа на претпоследната позиција на табелата со 24 бода, четири помалку од Силекс, кој се наоѓа на местото кое носи бараж за опстанок во елитата. Следното коло игра со Академија Пандев

(Претседателот на клубот Славчо Васков Пинда и Ѓоко Хаџиевски)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.