Фото – Велигденско сончање во Дојран каде голем број гости уживаат покрај езерото

3942

Велигденското и престојното првомајско празнување го наполни Дојран. Голем број гости од земјава и странство престојувааат во македонскиот медитеран каде денеска температурата достигна и до 25 целзиусов степен. Топлото и сончево време во ова туристичко место, предизвика група на млади и да се сончат покрај дојранското крајбрежје,  додека добар дел од посетителите пешачеа и уживаа во убавините на Дојран. Паралелно речиси полни беа и сите угостителски капацитети покрај езерото и уживаа во традиционалните дојрански специјалитети пред се од риба

Општинските власти информираа дека овие денови во Дојран се бара место повеќе за престој и освен од земјава има гости и од соседна Србија, Бугарија но и од Грција. Речиси сите сместувачки капацитети како во комерцијалниот така и во приватниот сектор се полни.  Велигден и Први мај се увертира каква ќе биде престојната туристичка сезона за Дојран

Фото – Б. Ивановски, фотостудио ,,ЛИЛИ’’ Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.