Фолклорни средби во Иловица – ќе се играат традиционални ора а ќе настапат и пејачи кои потекнуваат од ова место

575

Во организација на КУД Кирил и Методиј од Иловица а во пресрет на празникот Св. Атанасиј во Иловица ќе се одржи шестото издание на Традиционалните фолклорни средби  Св. Атанасиј 2024. Се очекува да бидат презенитрани  10 тина кореографии од играорците на КУД Кирил и Методиј како и од  Ф.А Китка-Истибања, КУД Конче-Конче,Ф.А Злевски бисери-Злеово,КУД Јане Сандански-Ново Село.

Според најавите од Марјан Стоев на годинашниве Фолклорни средби ќе настапат и естрадни уметници кои потекнуваат од Иловица. Најавени се Перо Христов, Силвана Накова, Игор Ангелов, Јане Крстев, Кристијан Косев и ВИС ОПУС.

Програмата ќе започне во 19:00 часот на плоштадот во с.Иловица!

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.