„Фолклорна Низа“ од Струмица ја пренесе убавината на македонскиот фолклор преку ,,Ритамот на традицијата“ (фото)

1009

Синоќа членовите на „Фолклорна низа“ ja расширеа убавината на македонскиот фолклор и традиција. На сцената на амфитеатарот  во градскиот парк во Струмица го одржаа концертот ,,Ритамот на традицијата“

Беа изведени повеќе кореографии од страна на најмладите и највозрасните членови на Фолклорна низа кои ја презентираа вековната традиција на македонскиот народ во песните и ората.

Освен изведбите впечатливи беа и рачно изработените носии со што ја го презентира и богатото културно творештво

Ансамблот „Фолкорна низа“ е симбол на македонскиот фолкор, традиција и култура кој несебично ја споделува во земјата и светот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.