Ученици од Струмица и Гевгелија меѓу најдобрите на Републичките детски ликовни средби ,,Цвеќе 2022”

758

Домот за деца и млади Благој Јанков Мучето беше домаќин на 32  Републички детски ликовни средби на кои зедоа учество 70 ученици од основни училишта од Струмица, Ново Село, Босилово, Кочани, Гевгелија, Стојаково, Богданци, Пехчево, Неготино и Демир Капија. Паралелно беше отворена и изложба со делата кои стасаа по распишаниот конкурс.

,,Пристигна 250 ликовни творби од кои доделивме по четири први втори и трети награди. Како најдобри на распишаниот конкурс се Ѓорги Тренчовски од ООУ Видое Подгорец од Струмица, Михаела Ризова од ООУ Владо Кантарџиев од Гевгелија, Натали Лазарова од НУЦК Бели Мугри од Кочани и Валерија Лазова од ООУ Димче Габерови од Демир Капија.  Додека во екипно најдобри беа учениците од Видое Подгорец од Струмица, Гоце Делчев од Неготино и НУЦК Бели Мугри од Кочани,, соопшти директорката Светлана Мазгалоска Вучетиќ

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.