Утре во домот на АРМ во Струмица – Форум за врмежување на млади невработни лица со преставници на бизнис секторот

1271

Во рамките на проектот „Младите – клуч за иднината на бизнис секторот“, утревечер во големата сала во Дом на АРМ  во Струмица со почеток во 18 часот, Центарот на заедницата ќе организира ФОРУМ за вмрежување на младите невработени лица со претставници на бизнис секторот во Струмица. На настанот ќе бидат присутни претставници од бизнис заедницата наСтрумица, млади невработени лица, претставници на општинските органи,претставници на средните училишта, претставници на граѓански организации
и граѓани

Целта е да се потикне интерес кај младите за доусовршување, доквалификација и подобрување на вештините и можностите за вработување, со организирање на специјални обуки и формирање на Инфо пункт кој ќе располага со база на информации од граќанскиот и бизнис секторот и ќе служи како медијатор, односно ќе биде врската помеѓу организациите и младите лица.

Проектот е во насока на подобрување на положбата на пазарот на
трудот на младите невработени лица и лица кои се дел од маргинализирани
групи, првично преку детерминирање на компетитивните предности со кои
што тие лица располагаат, се спроведува во партнерство со Струмичката
Бизнис Заедница. Истиот се спроведува во рамките на „Регионалната
програма за локална демократија во Западен Балкан – ReLOaD“, која е
финансирана од Европската унија, а ја спроведува Програмата за
развој на Обединетите нации (УНДП).

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.