Турската Тика ќе гради нова училишна зграда со повеќе училници и кабинети во Конче (фото)

922

Во склоп на ООУ ,,Гоце Делчев’’ во Конче на местото на стариот интернат ќе се гради нова училишна зграда со донација од турскиот народ. Ова информацијата ја пренеле турскиот амбасадор во земјава Хасан Мехмет Секизкок кој заедно со координаторот на ТИКА Омер Халим Сојут и преставници од турски здруженија, беа во посета на општина Конче и градоначалникот Благој Илиев. Според информациите административните постапки биле во завршна фаза за одоборување на средствата од страна на турската ТИКА со што ќе започне изградба на уште една училишна зграда веднаш до постечката во општинскиот центар Конче

,,Денес добивме уште една прекрсна вест дека проектирањето на новото училиште кое ќе биде во рамките на ООУ “Гоце Делчев” Конче е завршено и се очекуват последните дозволи за реализација на проектот. Станува збор за изградба на нова училишна здрада од страна на ТИКА кое ќе функционира во склоп на ООУ “Гоце Делчев” во с.Конче, училишната зграда ќе биде лоцирано на местото каде што моментално е стариот интернат кој е во катастрофална лоша ситуација и покрај тоа што е неупотребливо и е небезбедно за децата од нашето училиште,, објави градоначалникот на Конче на ФБ Благој Илиев кој информира дека како општина за изградбата на нвоиот објект ги има обезбедено сите документи

Имено денеска во Конче амбасадорот на Турција во Македонија Хасан Мехмет Секизкок, координаторот на ТИКА Омер Халим Сојут, претсетадетлот на МАТУСИТЕБ  Хусрев Емин и претседателот на здружението ЕНСАР  Сулејман Баќи го посетија училиштето, детската градинка, спротската сала, турската џамија, манастирската црква Св Стефан.

На средбата со градоначалникот Илиев се разговарало за меѓусебна соработка, за идните заеднички проекти, инвестиции на турските фирми во обласста на земјоделието и туризмот и образованието

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.