Талентираните ученици од Радовиш добија стипендии од општината

1675

Градоначалникот на општина Радовиш Герасим Конзулов  ги додели договорите за стипендирање на најдобрите ученици во основното и средното образование во Радовиш за учебната 2018/19 год. Беа доделени вкупно 29 стипендии на талентирани ученици во општина Радовиш од кои, 16 ученици ќе добијата по 2500 денари , 6 средношколци по 3000 денари и  7 стипендии на одлични ученици по основ на социјален карактер.

„Голема радост и задоволство е да се биде во присуство на најталентираните ученици во основното и средното образованиe во нашата општина. Во иднина ќе се зголеми бројот на стипендиите во средното образование со цел уште повеќе да се стимулира натпреварот за поголеми успеси во нашите училишта“ истакна Градоначалникот Конзулов.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.