Струмичките основци и средношколци меѓу најдобрите на маратонот во Гоце Делчев во Бугарија

1644

Симона Кирова од струмичкото основно училиште „Никола Вапцаров“ го освои првото место на мартонот за ученици од основни и средни училишта ,, Неврокоп тича” во бугарскиот град Гоце Делчев каде учествуваа 150 ученика. Кирова  го освои првото место во категоријата за основни училишта во женска конкуренција каде второто место и припадна на Викторија Трајкова од истото струмичко училиште.

Кај средните училишта, Елена Стојкова од СОУ „Никола Карев“ го освои второто место, во категоријата – женски, а ученикот Никола Сирачев од СОУ „Димитар Влахов“ го освои третото место во категоријата – мажи.

Традиционалниот маратон во трчање „Неврокоп тича“ на кој учествуваа повеќе од 150 ученици од основни и средни училишта го организираше тамошното средно училиште „Димитар Тасев“ а на кој  учествуваа и 14 ученици од основни и средни училишта од Струмица бидејки СОУ,, Никола Карев” има воспоставена одлична соработка со ова бугарско средно училиште

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.