Струмичанка доби кривична за изработка а 11 лица од Радовиш и Струмица за користење фалсификувани PCR тестови

2118

Поради сомневање дека сторила кривично дело ,, фалсификување исправа’’ СВР Куманово поднесе кривична пријава против 51 годишна струмичанка а кривични заработија и други 11 лица од кои пак направиле кривично дело ,,употреба на исправа со невистинита содржина’’.

Како што информира МВР  струмичанката во текот на 2021 година изготвувала фалсификувани ПЦР тестови за Covid-19 и ги продавала на лица кои имале потреба да патуваат во европските земји. Полицијата ги открила откако на 9 ти октомври  ги приложиле фалсификуваните тестови на Граничен премин „Табановце“.

,,СВР Куманово поднесе кривични пријави против В.М.(51) од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа” и против С.Ј.(25) од Радовиш, Р.М.(24) од Струмица, О.Ј.(23) од Радовиш, Џ.С.(43) од Радовиш, М.Р.(25) од Радовиш, С.С.(18) од Радовиш, Е.С.(47) од Радовиш, Е.Д.(65) од Радовиш, К.Р.(23) од Радовиш, С.Д.(67) од Радовиш и А.М.(24) од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „употреба на исправа со невистинита содржина”, објави МВР на својата страна

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.