Струмичанецот Дејан Илиев потпиша и ќе брани за најтрофејниот клуб во Финска – Хелсинки

1767

Струмичанецот Дени Илиев потпиша договор на една година со најтрофејниот клуб во Финска – Хелсинки, со опција соработката меѓу двете страни да биде продолжена на уште 12 месеци. Tој на почетокот на ова недела го помина темелниот лекарски преглед а од утре ќе биде дел од подготовките на тимот во Шпанија.

„Возбуден сум и среќен. Моите очекувања се големи и ќе дадам сè од себе за тимот на секој тренинг и натпревар. За себе би рекол дека сум пријателски настроен и добар во адаптација на различни средини сакам да разговарам, да се забавувам и да создавам атмосфера.“, кажа Илиев за сајтот на ФК Хелсинки

Македонскиот голман Илиев висок 195 см е дете на струмичка Беласица. Во минатото беше дел од лондонски Арсенал. Откако не доби шанса да настапи за првиот тим на „топчиите“ го носеше дресот на Серед, Јагелонија, Шрусбери, Орион и Тренчин.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.