Струмица блесна карневалски, учесниците и покрај кризата покажаа креативност и одлични маски ! (ФОТО)

479

Економската и енергетска криза не ги поголеба карневалистите да направат раскошни и креативни маски. И ова година Струмичкиот го потврди епитетот за најдобар карневал на балканските и европски простори. Околу 1200 учесници поделени во 41 карневалска група продефелираа по струмичките улици упатувајки низа пораки на љубов,бериќет, мир, забава, заштита на земјината топка.

Освен традиционалните струмички групи како и групни маски од Радовиш, Куманово, Кавадарци и Пробиштип,  на карневалот во Струмица настапија и групи од Србија, Црна Гора, Хрватска, Босна, Грција и Бугарија кои направија шаренило од бои и музичко сценски настапи пред десетици илјади посетители од земајва и странство.

Годинашново издание на Струмичкито карневал го следеа и преставници на Евроспката асоцијација на карневалски градови од Шведска, Германија, Холандија, Италија, Словенија и Турција.

Струмичкиот карневал годинава чини околу 3 милиони денари обезбедени оад Општина Струмица и спонзори а  Министерството за култура додели само 495 илјади денари .

   

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.