Струмица Жени ита кон врвот, го совлада и битолски Пелистер, Наковски и Виктори со порази

1791

Одбојкарките на Струмица Жени ја забележаа седмата  победа во првенството со која се зацврти зад водечката тројка и отворно најавува пласман во плеј офот за разигрување за Шампионската титула. Во спортската сала Парк славеа со 3:0 во сетови против Пелистер од Битола. Во текот на целиот натпревар доминираа избраничките на Атанас Милев и Вера Божијанова за што говори и резултатот по сетови (25:20, 25:16, 25:05). Сервисот им беше главното оружје на струмичанки а гостинките од Битола единствено отпор дадоа во првиот сет

Одбојкарките на Наковски Волеј го претрпеа првиот пораз во првенството. Без Кристина Манева и Тинка  кои се здобија со повреди и не играа, лидерот беше принуден да го предаде првото место на Работнички Скопје кој во салата при СОУ Димитар Влахов славеа со 0:3 во сетови (17:25, 21:25, 14:25). Сега Наковски има идентичен број на бодови со Работнички и Вардар но со послаб сет количник

Вардар до врвот стаса откако денеска во салата Партизан славеа победа против струмичкиот Виктори Волеј со 3:0 во сетови 25:14, 25:19 25: 8. Со овој пораз Виктори падна на 6 позиција и ќе мора да биде внимателна до крајот на овој дел од првенстовот доколку типува на Втората фаза за разигрување за титула

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.