Струмица Жени го трасираше патот за КУП полуфинале, во гости славеше против Јанта Волеј Форца

1217
победа во КУП

Одбојкарките на Струмица Жени ја оправдаа фаворитската улога во првиот меч од четвртфиналето од КУПОТ откако на гостински терен ја совлада екипата на Јанта Волеј Форца со 3:1 во сетови. Имајки во предвид дека возвратниот меч се игра дома каде девојките на Милев и Божијанова тешко губаат, Струмица Жени веќе е сигурен патник за завршницата од ова натпреварување.

Девојките од Струмица Жени со 25:18 и 25:9 во првите два сета ја најавија победата, но во третиот сет следуваше мало опуштање кое пак го искористи ЈВ Форца и со 26:24 намали на 2:1. Во четвртиот  составот од Струмица не си дозволи главоболки и уште од раната фаза направи добра предност за да на крај го добијат со 25:13 и слават победа

Во првите мечеви од четвртфиналето победа забележаа и девојките на Наковски и момците од Џио Струмица. Наковски ќе мора да освои сет во Скопје против Јанта Волеј Кисела Вода а Џио е апсулутен фаворит против Лирија на возвратниот меч дома.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.