Струмица бара поефтин гас со намалување на ДДВ то , надлежните прават анализа

1373

Општинските власти на Струмица до Владата поднеле барање за намалување на данокот на додадена вредност (ДДВ) на гасот од 18 на 5 проценти. Барањето е за да се намали цената на овој еколошки енергенс и за да може што повеќе правни и физички лица да се приклучат на гасоводната мрежа во Струмица.

„ Предложивме ДДВ на гасот да се намали од 18 на 5 проценти и има расположение тоа да се направи. Потоа, да се субвенционираат горилници и приклучни елементи и, според мене, тоа е реалниот начин на кој треба овој проблем да се решава како и со проширувањето на мрежата за гасификација“, рече градоначалникот на Струмица Коста Јаневски.

Во Министерството за финансии потврдија дека добиле предлог од Општина Струмиза за намалување на ДДВ од 18 на 5 проценти, како мерка за намалување на аерозагаденоста во оваа Општина,но не конретизираа дали може струмичани да добијат поевтин гас со намалување на данокот.

„Во Министерството за финансии се очекува анализа од надлежните институции за очекуваните резултати во поглед на намалување на аерозагадувањето со спроведување на мерката“, стои во одговорот од Министерството на нашето прашање кога граѓаните на Струмица ќе добијат поевтин гас.

Струмичани сметаат дека цената на гасот не е ниска. Во моментов, таа е 41 денар за кубен метар. Цената на приклучокот на гасоводната мрежа во Струмица е 600 евра, при што Општината субвенционира 100 евра за секое домаќинство што ќе се приклучи. На гас се греат околу 350 физички и правни лица, меѓу кои и локалните јавни институции. Државните не се приклучени на гасоводната мрежа и се греат на нафта.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.