Странчинарски игри во Мокриево – маскирани лица собираа домашни колбаси за заеднички селски ручек (фото)

644

Повеќе стотици  посетители присуствуваа на традиционалните Странчинарски игри во Мокриево во Општина Ново Село. Повеќе маскирани лица поминаа по улиците во ова село меѓу кои доминираа странчинарите. Тие претходно со посета на секоја куќа во селото собираа суџуци или  домашни колбаси, брашно, но и друг вид намирници од кои направија заеднички ручек. Со ФБ страната на село Мокриево низ фотографии ја пренесуваме атмосферата од годинашново издание на Странчинарските игри 2024 на кои учествуваа и маскирани групи од Бугарија, Берово, Прилеп како и од Струмичкиот регион.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.