Стотина фармери, фирми и здруженија ги изложија своите производи на АГРОСАЕМ СТРУМИЦА 2022 (фото)

961

Зајакнување на соработката но и довербата мегу земјоделските пропизводителите  дистрибутерите на опрема и семенски матријал но и потрошувачите. Ова беше главната цел на агросаемот во Струмица организиран од страна на здружението Проагрофармери каде беше презентирана земјоделска механизација, разновидни земјоделски производи, средства за заштита, мед и други пчелни производи.

,,Наша цел е на едно место да ги собереме сите чинители од агросекторот, да размениме искуства но и да предложиме решенија за подобра иднина на македонскиот аграр. Да се воспостават врски мегу производителите но и дистрибутерите на опреам од една но и да се зајакне довербата кај потрошувачите од друга страна,, беа децидни од здружението

Саемот имаше и за цел да го промовира домашното производство, но и да овозможи зајакнување на врските на сите кои се вклучени во синџирот на земјоделско производство. Саемот е во организација на здружението ПроАгро Фармери, а беше поддржан од општина Струмица и министерството за земјоделие од каде што информираа дека преку програмите што ги имаат во континуитет ги поддржуваат иницијативите за развој на земјоделско производство и неговата додадена вредност.

Во рамките на агросаемот беа доделни сребрени и златни медали на пчелари од земјава а Гранприто отиде во рацете на Миле Коцев. Посебно признание беше доделено и на Војо Катранџиев кој цел век се занимава со пчеларство

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.