Со цел да се намалат ризиците од природни катастрофи, Општина Радовиш дел од регионалниот АДАПТ проект

433

Општина Радовиш во соработка со Министерство за животна средина и просторно планирање и Центар за управување со кризи,Регионалата канцеларија за Источна Европа и Централа Азија на Меѓународната унија за заштита на природата (ИУЦН) , одржаа првата консултативна средба за заштита од поплави со примена на решенија засновани врз природата во Радовиш.

Ја одбравме Општина Радовиш затоа што овде веќе има една ваква активност со Јапонската агенција за развој и што има интерес од страна на општината, а од друга страна што сте изложени на поплави и катастрофи и заради тоа ја избравме Општина Радовиш и ќе се обидеме да ги примениме овие решенија. Она што ние ќе го направеме е да направиме детална презентација и да го подготвиме идниот проект. Ова е прв проект кој го работеме во регионот„ рече Борис Ерг , директор  на Регионалната канцеларија за Источна Европа.

,,Големо задоволство ние што Општина Радовиш е избрана за пилот -локација како дел од проектот АДАПТ со цел да се намалат ризиците од природни катастрофи и прилагодувањето кон климатските промени”-истакна Градоначалникот Ацо Ристов.

Проектот АДАПТ е тригодишна иницијатива финансирана од Шведската агенција за меѓународна развојна соработка (Sida) и имплементирана од Регионалната канцеларија на ИУЦИН за Источна Европа и Централна Азија.Проектот работи на зголемување на отпорноста на екосистемите и заедниците на климатски промени и ризици од катастрофи со примена на решенија засновани врз природата во шест држави од Западен Балкан,вклучително и Македонија.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.