Со поддршка на лица и семејства од Општина Босилово – ООУ ,,Гоце Делчев“ доби сензорна соба (фото)

803

ООУ Гоце Делчев од Босилово доби сензорна соба опремена со повеќе дидактички материјали, сензорни елементи и рехабилитациско-рекреациска опрема кои се од голема корист за учениците со ограничени можности за полесно да ги совладаат образовните програми, да ги развиваат и да ги користат своите потенцијали. Станува збор за сензорна соба која е плод на поддршката од Тони Горгиев, Коста Тимови и фамилиите Колеви и Митрови од Еднокуќево.

,,Општина Босилово е единствена рурална општина со сензорна соба во училиштата. Оваа е мал, но голем чекор за нас. Во наредниот период ќе изнајдеме напори да вработиме стручен кадар (дефектолог, логопед) на сметка на превработеноста во други сегменти,, објави градоначалникот на Босилово Ристо Манчев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.