СКЗМ бара поддршка од државата во хотелиерството

190

Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) бара државата да му помогне на туризмот, посебно во делот на хотелиерството.

-Оваа година имавме добар прилив во Струга и Охрид. Треба да се делува во тој дел, во туризмот, посебно во хотелиерството, да се зголеми капацитетот во Струга и Охрид, рече претседателот на СКСЗМ, Менди Ќира по денешниот работен состанок со министерот за економија Крешник Бектеши.

Како што истакна Ќира, проблемите во стопанството се големи, но заеднички, во соработка со Владата, полесно може да се решат.

На состанокот стана збор и за мерките што ги презема Владата за поддршка на бизнис секторот, за продлабочување на соработката во делот на крерирањето политики за подобрување на бизнис климата, како и за животниот стандард на граѓаните.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.