Сифулајка не заслужува да се гуши во ѓубре ,,Changemakers4All’’ организира акција за чистење на ова излетничко место во Гевгелија

3762

Здружението Changemakers4All од Гевгелија во недела попладне организира еко чистење на познатото гевгелиско излетничко место Сифулајка кое е се ,,дави’’ од ѓубре оставено од несовесни граѓани. На повеќе локации се забележани купишта ѓубре од пластика, стакло и хартија кои го загадуваат ова локацијаи остават лош впечаток за сите добронамерници и посетители

Од таа причина ова здружение кое изминатиов период организираше низа еко акции за чистење на повеќе локации во и околу Гевгелија ги повикува сите гевгеличани да се вклучат во ова акција во недела попладне и тоа со велосипеди да се отиде до ова излетничко место и со дружење да се собере отпадот.

,,Во акцијата може да учествуваат сите кои што имаат велосипеди и имаат желба да дружат и малку да чистат, тие што немaат велосипеди, а имаат желба да не дружат се добредојдени и со други превозни средства. Тргнуваме организирано од градскиот центар (пред Кит-го) во недела точно во 18 часот,, информираа од  здружението ChangeMakers4All кои неодамна објавија фотографии од растурено ѓубре по Сифулајка

За присутните активисти кои сакаат чиста и здрава животна средина на Сифулајка ќе организира и свирка со гитари тврдат од ова здружение од каде информираат дека за ова акција веќе се пријавиле членовите од навивачката група Фантоми како и повеќе велосипедисти и екологисти. Инаку настанот е поддржан и од Општина Гевгелија и ЈПКД Комуналец – Гевгелија.

фото – Гоце Тасевски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.