Симон Трпчески пред концертот во Секирник пречекан со погача а од Русалиите доби подарок к’лчка ! (ФОТО)

4178

Пијанистот Симон Трпчевски заедно со „Македонисимо“ вечерва во Секирник ќе имаат настап во рамките на „Босилово културно лето 2023“. Концертот е закажан во 20 часот во дворото на училиштетото ,,Св Кирил и Методиј“ во Секирник Општина Босилово каде ќе се изведат транскрипции на македонска традиционална музика од Панде Шахов во соработка со Симон Трпчески посветени на македонскиот народ.

Трпчески денеска во Секирник родното село на мајка му Нетка моминско Бајрактарова беше пречекан со традиционална погача, додека од Русалиите од ова населено место му беше доделана к’лчка, реквизит при изведба на русалиските ора.

На концертот ќе бидат Симон Трпчески – пијано, Александар Краповски – виолина,  Хидан Мамудов – кларинет, саксофон и кавал, Александар Сомов – виолончело, Влатко Нушев – удиралки и специјален гостин: Сашо Митев – кавал.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.