Силни видео пораки од лицата со интелектуална попреченост членови на ПОРАКА од Струмица

1257

Лицата со интелектуална попреченост при ЦПЛИП Порака од Струмциа по повод денешниот Меѓународен ден на лицата со попреченост, изработија видео пораки со кои упатија апел до надлежните но и заедницата да бидат прифатени и да имат еднаков третман и права како и сите останати лица

,,Сеуште потребно е да се работи континуирано и да се посвети соодветно внимание на лицата со попреченост. Областите во кои треба да се работи се образованието, вработувањето, домувањето, социјалната заштита. Кога и да помислиме на овие лица, секогаш треба да тргнеме од начелата на достапност, ефикасност, континуираност, правичност, сеопфатност и квалитетен и сигурен третман’’ објавија од ЦПЛИП Порака Струмица кои изработија неколку видео приказни

Видео приказните се за самите нив но и нивните потреби. Паралелно упатуваат и пораки за почитување на мерките за спречување за ширење на вирусот ковид-19

Видео пораките можете да ги видете ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.