Се обележуваат паркинг места во Радовиш за да отпочне проектот Зонско паркирање и ставање ред со паркирањето во градот

536

Општина Радовиш почна со обележување на хоризонтална сигнализација односо утврдувае на паркинг места по улиците во централното градско подрачје согласно изработениот сообраќаен проект. Ова е дел од подготовките за воведување на проектот зонско паркирање што го најаги градоначалникот на Радовиш Ацо Ристов. Според предвидените активности во наредниот период ќе бидат поставени и сообраќајни знаци а ќе се воведе и нов режим на сообраќај.

,,Преку проектот „Зонско паркирање„ очекуваме да се реши преголемата оптовареност на сообраќајот во нашата општина а со тоа и регулирање на постоечките паркинг места и целосно ставање под контрола на паркирањето во нашата општина,, објави градоначалникот на Раодивш Ацо Ристов кој подвлече дека мора да се постави ред во сообраќајот и паркирањето во градот

Проектот ,,Зонско паркирање,, градоначалникот Ристов го најави пред извесен период при што реализираше и кампања за совесно паркирање а паралелно се утврдуваа локации и простори каде ќе се воведе зонско паркирање.

,,Со ваша помош да успееме да ставиме ред во сообраќајот и заедно да го решиме проблемот со паркирањето во нашата општина,, напиша Ристов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.